Topné články firmy SAKUTUS byly inovovány s využitím Jihočeských podnikatelských voucherů
středa, 18. května 2016
Ve výzvě programu pro rok 2015 bylo realizováno několik velmi zajímavých projektů. Jedním z nich byl projekt firmy SAKUTUS CZ a.s., která mimo jiné vyrábí topné panely pro sálavé vytápění.
Široká veřejnost zpravidla nerozlišuje mezi infratopením a konvekčním topením klasickými přímotopy nebo radiátory, přitom sálavé topení je moderní, komfortní a velmi efektivní formou vytápění prostor. Sálavé vytápění se liší od konvekčního hlavně tím, že se neohřívá přímo vzduch v místnosti, ale prostřednictvím tepelného sálání dochází k zahřátí a tepelné akumulaci zdiva, stropu, podlahy, předmětů i osob v místnosti, od kterých se následně ohřívá vzduch.
Přednostmi topení infrapanely je jejich vysoká účinnost a především příjemný pocit tepla. Srovnatelné tepelné pohody je v místnosti dosaženo při nižších teplotách než při konvekčním způsobu vytápění. Infratopení ohřívá prostor rovnoměrněji, takže není nutné větrat kvůli případnému přetopení místnosti nebo „vydýchanému“ vzduchu, čím vzniká další úspora energie oproti konvekčnímu topení. V místnosti vytápěné infratopením dochází k minimálnímu tepelnému vrstvení vzduchu, čímž se zamezuje víření prachu, které je typické pro jakékoliv konvekční topení včetně podlahového. Infratopení přináší minimální úbytek vlhkosti vzduchu v místnosti, ale zároveň i postupné vysoušení zdiva, které získává lepší izolační vlastnosti, zabraňuje kondenzaci vlhkosti ve zdivu a odstraňuje plísně. Je vhodné pro alergiky. Odpadá nutnost neustálého přísunu paliva a kontroly teplovodních kotlů, případné revize komínů i nutnosti v novostavbě plánovat místnost nebo prostor pro umístění kotle. Jednoduchá regulace teploty pomocí prostorových termostatů (v každé místnosti lze nastavit jinou teplotu) zvyšuje uživatelský komfort a snižuje provozní náklady.
Cílem projektu firmy SAKUTUS CZ a.s. bylo nalezení nejvhodnější kombinace materiálů pro výrobu a povrchovou úpravu vlastního topného elementu NOMATERM+ za účelem zvýšení účinnosti sálání infrapanelů ECORA, prodloužení jeho životnosti a snížení výrobních nákladů.
Řešitelský tým VUT Brno zpracoval matematické modely tepelných procesů jednotlivých typů topných elementů infrapanelů. Zejména se jednalo o stanovení podílu radiační a konvekční složky infrapanelů ECORA s důrazem na efektivitu různých druhů povrchu v různých vnějších podmínkách. Experimentálními metodami byly zjišťovány například vyzařovací směrové charakteristiky topných těles a měřen tzv. tepelný komfort (pocitová teplota) v závislosti na umístění a typu tělesa, vzdálenostech a okolních podmínkách. Pro měření tepelného komfortu byl použit tzv. „tepelný manekýn“, což je figurína lidské postavy, která se používá k hodnocení tepelného komfortu osob ve vnitřním a vnějším prostředí, anebo k ohodnocení tepelně izolačních vlastností oblečení a vybavení pro sportovní a pracovní aktivity.
„Provedená měření prokázala zlepšení tepelné odolnosti inovovaného topného elementu NOMATERM+. Současně jsme se z měření dověděli, že můžeme provádět i jinou povrchovou úpravu infrapanelů ECORA bez významné ztráty jejich sálavé schopnosti.“ Uvedl ing. František Kotšmíd, ředitel společnosti SAKUTUS CZ a.s. Pro další informace o výsledcích testů topných těles NOMATERM+ a využitelnosti infratopení v praxi kontaktujte pana Kotšmída.